Prvi korak nakon dijagnoze nekog oblika oboljenja parodonta je inicijalna parodontna terapija koja obuhvaća:
Upute o oralnoj higijeni – tehnika četkanja, vrsta četkice, pomoćna sredstva (zubni konac, interdentalne četkice, vodice za ispiranje, tuš za zube i slično)
Čišćenje i poliranje zubi iznad i ispod zubnog mesa, čime se smanjuje količina bakterija u parodontnom džepu
Struganje i poliranje površine korijena ispod razine zubnog mesa – Kiretaža
Zahvat struganja i poliranja obuhvaća uklanjanje kamenca, bakterijskog plaka, bakterijskih toksina, oboljelog tkiva na površini korijena zuba i okolnog oboljelog mekog tkiva džepa
Ovi nekirurški zahvati provode se ručnim i strojnim instrumentima uz lokalnu anesteziju, te se kroz jednu ili više posjeta korijeni zuba čiste od naslaga bakterija i njihovih štetnih produkata.
Eliminacijom naslaga zaustavlja se razaranje tkiva te smanjuje dubina džepića. U plitkim džepićima nisu tako dobri uvjeti za rast bakterija, što rezultira poboljšanjem parodontnog zdravlja.
Najranije rezultate terapije moguće je procijeniti tek nakon 6-8 tjedana. Tada se odlučuje da li se pacijent uključuje u sustav kontrolnih pregleda (faza održavanja) ili su potrebni dodatni kirurški zahvati u vidu regeneracije kosti ili eliminacije džepića.
U našem centru dentalne medicine Orto-Nova svi zahvati parodontne kirurgije izvode se minimalno-invazivnim metodama uz minimalne postoperativne tegobe.
Kirurški zahvati rade se u dogovoru sa pacijentom te prema planu terapije.
Oni mogu uključivati:
redukciju parodontnih džepova
regeneraciju tkiva i kosti
preoblikovanje zubnog mesa (gingive)
produžavanje krune zuba
vezivno-tkivne i koštane transplantate
Nakon liječenja ključno je održavati kvalitetnu oralnu higijenu kao i dolazak na redovite kontrole u našem Centar dentalne medicine Orto-Nova.
Što doprinosi razvoju bolesti?
Pušenje – Znate li da je pušenje jedan od značajnijih faktora za razvoj parodontitisa? Istraživanja pokazuju kako pušači imaju čak triput veće šanse za razvoj parodontitisa od nepušača.
Genetika – Istraživanja ukazuju na to kako 30 % populacije ima predispoziciju za razvoj parodontnih bolesti. Čak i uz izvrsnu oralnu higijenu, osobe koje imaju genetiku kao predisponirajući faktor za razvoj parodontitisa imaju šest puta veće šanse za razvoj parodontitisa
Hormonalne promjene i terapije – Kod hormonalnih promjena u pubertetu, trudnoći ili uzimanjem hormonalne terapije može doći do promjena određenih tkiva, pa tako i zubnog mesa
Stres
Stiskanje i škripanje zubima